Käpylän Pallo edustaa Suomea UEFA:n Youth Leaguessa

Käpylän Pallo edustaa Suomea UEFA:n Youth Leaguessa kaudella 2017–2018. Vahvistus asiasta tuli UEFA:n päämajasta Genevestä 15. kesäkuuta. Käpylän Palloa koskevat otteluparien arvonnat suoritetaan elokuussa. KäPa edustaa Suomea, koska seura on hallitseva B-junioreiden Suomen mestari. Kilpailussa pelataan U19-joukkueilla, joissa saa olla myös mukana kolme U20-pelaajaa (vuonna 1998 syntynyttä).

UEFA Youth League on Euroopan jalkapalloliiton UEFA:n vuosittainen kilpailu Euroopan eri maiden ylimpien sarjatasojen parhaiden seurojen alle 19-vuotiaiden akatemiajoukkueille. Liigaa on pelattu kaudesta 2013–2014 lähtien aluksi 32 joukkueen voimin, kaudesta 2015–2016 kilpailu laajennettiin 64 seuran laajuiseksi.

Sarjajärjestelmä on kaksijakoinen: aikuisten Mestarien liigassa pelaavien seurojen U19-joukkueet pelaavat samanlaisen alkulohkovaiheen kuin aikuisetkin. Kansallisten mestarien polun seurat pelaavat puolestaan kaksi karsintakierrosta: 32 seurasta kahdeksan parasta etenee pudotuspelivaiheeseen, jossa vastaan asettuvat ”Mestarien liigan polun” lohkovaiheessa toiseksi lohkossaan sijoittuneet joukkueet. Pudotuspelivaiheen voittajat etenevät jatkopeleihin lohkovaiheen lohkovoittajien seuraksi.

Turnaus on pelattu tähän mennessä neljä kertaa; ensimmäinen mestari oli Barcelona, muut voittajat ovat olleet Chelsea kahdesti ja päättyneellä kaudella Itävallan Red Bull Salzburg. HJK on edustanut Suomea kilpailussa kahdesti: kaudella 2015–2016 HJK hävisi Skotlannin FC Celticille yhteismaalein 1–6, päättyneellä kaudella Irlannin Cork City kukisti helsinkiläiset niukasti yhteismaalein 1–0.

KäPan urheilutoimenjohtaja Juha Valla pitää seuran osallistumista huippukisaan suurena kunniana ja haasteena.

– Yksikään suomalainen seura ei ole toistaiseksi päässyt ensimmäiseltä kierrokselta jatkoon. Otetaan se ensiksi tavoitteeksi, ja mietitään jatkoa myöhemmin. Tämä on samalla nuorille pelaajillemme huippumahdollisuus antaa kansainvälisiä näyttöjä uralla etenemiselleen.

Lisätietoja:

Ilkka Rantanen
KäPan toiminnanjohtaja 
050-592 3927                                                                                                                                

Juha Valla
KäPan urheilutoimenjohtaja
040-738 6985