Käpylän Pallon päivitetyt koronaohjeet

27.02.2021

Käpylän Pallon johtokunta on päättänyt uusista koronaohjeista aikavälille 1.–14.3. Seuran päätökset perustuvat Helsingin kaupungin ja aluehallintoviraston 26.2.2021 päättämiin uusiin rajoituksiin. Johtokunta seuraa viranomaisten määräyksiä ja päivittää näitä ohjeita tarvittaessa myöhemmin. Muutoksia voi tulla nopeastikin, ja reagoimme niihin välittömästi. Johtokunta tiedottaa mahdollisista tarkemmista ohjeista viimeistään tiistaina 2.3. pidettävän johtokunnan kokouksen jälkeen.Seuraavat ohjeet ovat voimassa 1.–14.3.2021


2009-syntyneet ja nuoremmat (myös Nappulaliiga)

 • Joukkueet ja Nappulaliiga voivat harjoitella ulkona omien harjoituskalenteriensa mukaisesti.
 • Sisätilojen osalta seuran harjoitusvuoroista vastaava Jesse Martin on joukkueisiin erikseen yhteydessä.
 • Valmentajien tulee varmistaa, että treenit tapahtuvat ilman lähikontakteja.
 • Ottelutoiminta jatkuu keskeytettynä. Joukkueet eivät voi pelata otteluita (mukaan lukien harjoitusottelut).
 • Valmentajien tulee käyttää sisätiloissa kasvomaskia.

2008-syntyneet ja vanhemmat (20-vuotiaisiin asti)

 • Joukkueet voivat harjoitella KäPa Campuksella sekä Pikkupekka Areenalla omien harjoituskalenteriensa mukaisesti.
 • Joukkueet eivät voi harjoitella halleissa tai muilla kuin yllämainituilla ulkokentillä.
 • Valmentajien tulee varmistaa, että treenit tapahtuvat ilman lähikontakteja.
 • Ottelutoiminta on edelleen keskeytetty. Joukkueet eivät voi pelata otteluita (mukaan lukien harjoitusottelut).

Yli 20-vuotiaat

 • Yli 20-vuotiaiden toiminta on edelleen keskeytetty.
 • Toiminnanjohtaja Ilkka Rantanen on erikseen yhteydessä edustusjoukkueen pelaajiin.

Ohjeet kaikille joukkueille

 • KäPa Campuksen ja Pikkupekka Areenan pukukoppitilat eivät ole pelaajien käytössä. Myös valmentajia suositellaan välttämään pukukoppitiloissa olemista.
 • Joukkueiden mahdolliset palaverit ja kehityskeskustelut tulee pitää etäyhteyden välityksellä.
 • Jos pelaajalla tai valmentajalla on vähäisiäkään oireita, harjoituksiin ei tule osallistua.
 • Harjoituskentät ja -tilat ovat vain varatulla vuorolla harjoittelevan joukkueen käytössä. Omaa harjoitusvuoroaan odottavien pelaajien ja valmentajien tulee odottaa kenttäalueen ulkopuolella ja välttää kontakteja.
 • Vain valmentaja käsittelee harjoitusvälineitä, kuten tötsiä
 • Vanhempien tulee välttää kokoontumisia kenttien laidoille harjoitusten aikana.
 • Jo aikaisemmin voimassa olleet turvaohjeet (yskiminen hihaan, käsihygienia, jne.) ovat voimassa edelleen. Ohjeet löytyvät täältä: https://kapylanpallo.fi/seura/ajankohtaista/2020/turvallinen-harjoittelu.

Lopuksi

Seuralle on tärkeää, että lasten ja nuorten harrastustoiminta voi jatkua turvallisesti. Te KäPan toimijat olette sitoutuneet todella hyvin annettuihin ohjeisiin - jatketaan yhdessä samaan malliin. Seuran johtokunta ja toiminnanjohtaja Ile (ile@kapylanpallo.fi, puh. 050 592 3927) antavat tarvittaessa lisätietoja.
 

Käpylän Pallon johtokunta

Dataline Sport | Molentum Oy