Edustusjoukkueen kausiennakko 2021 - Kakkonen alkaa tänään!
Edustusjoukkueen kausiennakko 2021 - Kakkonen alkaa tänään!
Edustusjoukkueen kausiennakko 2021 - Kakkonen alkaa tänään!
Edustusjoukkueen kausiennakko 2021 - Kakkonen alkaa tänään!

Edustusjoukkueen kausiennakko 2021 - Kakkonen alkaa tänään!

29.05.2021

KÄPAN MIESTEN EDUSTUSJOUKKUEEN KAUSIENNAKKO 2021

Käpylän Pallon miesten edustusjoukkueen kausi alkaa lauantaina 29.5. Kakkosen piti alkaa alun perin jo 25.4, mutta koronarajoitusten vuoksi pelien aloitus venyi yli kuukaudella.

Edustusjoukkue tippui katkerasti kauden 2019 jälkeen Kakkosesta sarjan viimeisen kierroksen dramaattisten käänteiden jälkeen. Kalle Vassen johdolla joukkue kuitenkin nousi heti takaisin Kakkoseen häviten sarjan aikana vain kertaalleen ja nousukarsintaotteluissa kaatui lauantainen avausvastustaja PeKa maalein 2-0 ja Futura maalein 1-0.

Viime kauden jälkeen joukkue on kokenut suuren muutoksen pelaajistossaan. Uusia pelaajia on mukana yhteensä 17 kappaletta, kun taas 15 pelaajaa viime kauden joukkueesta ei jatka enää tällä kaudella KäPa paidassa. Jatkajien joukosta mainittakoon joukkueen kokeneeseen kaartiin ja kapteenistoon kuuluvat Touko Laakkonen, Tuukka Alavaikko ja Jimi Bäck, sekä maalikuninkuuden viime kaudella napannut Brian Mansaray ja Ykkösen MuSasta Käpylään saapunut Ronald Karlsson. Lähtijöiden puolella on mm. pitkän linjan KäPa-ikonit Ari Salonen ja Sampsa Mäkinen, sekä armeijassa olevat seuran omat kasvatit Elias Lamberg ja Axel Munck. Uusia tulokkaita ovat mm. Gnistanista siirtyneet Jani Kaukomaa, Joonas Salmi ja Matias Ambasciano, Kontusta tullut Karim Jmaali, sekä PK-35:stä tulleet Benjamin Thurling ja maalivahti Besart Mustafa.

Joukkueen uudeksi päävalmentajaksi tälle kaudelle palkattiin Käpylän oma kasvatti Ossi Virta, joka on itse pelannut seurassa niin junioreissa, kuin edustusjoukkueessakin, sekä toiminut useiden vuosien ajan niin valmentajana, kuin valmennuspäällikkönäkin KäPassa. Välissä Ossi kävi 5-vuoden ajan kartuttamassa kokemusta niin Seinäjoella, kuin Kotkassakin ja reissulta tarttui matkaan mm. Veikkausliiga mestaruus SJK:n kanssa ja nousu Veikkausliigaan viime syksynä KTP:n valmentajana. Ossi onkin valmentanut useita tämän kauden nuoren joukkueen pelaajia jo KäPan United joukkueissa.

Päävalmentaja Ossi Virta on ollut tyytyväinen harjoituskauden antiin.

  • Harjoituskausi on sujunut sekä tuloksellisesti, että pelillisesti hyvin. Totta kai aina on parannettavaa ja teemme sen eteen joka päivä kaikkemme, että pelaamisemme menee eteenpäin ja tulokset ovat mahdollisimman hyviä. Pre-season on ollut pitkä ja sen aikana vallitseva koronatilanne sekä talviset olosuhteet aiheuttivat jonkin verran haasteita, mutta onneksi nyt päästään vihdoin aloittamaan Kakkosen kausi.

Virta lähteekin kauteen hyvillä mielin ja toteaa joukkueen olevan valmis, kun tosipelit alkavat. Joukkue lähtee kauden koitoksiin maltillisin tavoittein.

  • Tietenkin isossa kuvassa olemme nousseet täksi kaudeksi Kakkoseen, joten nousijajoukkueena ja äärimmäisen nuorena joukkueena seuran tavoite on sarjapaikan säilyttäminen.

Ossin apuna valmennuksessa jatkaa Kalle Vasse, jolla alkaa jo kolmas kausi edustusjoukkueessa. Myös Kallelta löytyy pelaajataustaa musta-valkoisesta paidasta, sillä hänen jalkapallouransa on alkanut KäPassa vuonna 1986.

Myös Vasse odottaa jo innolla pelien alkamista.

  • Harjoituskausi on ollut erittäin pitkä ja joukkue on tehnyt todella paljon töitä, jonka ansiosta on tapahtunut paljon kehitystä. Lähdemme luottavaisin mielin Kotkaan kohti kauden avausta lauantaina. Viimeiset harjoitusottelut on sujunut hyvin ja odotetaan jo tosi pelien alkamista. Olemme valmiita antamaan kaikkemme joukkueen eteen seuraavissa 22 ottelussa.

Valmennuksessa on mukana myös seuran talenttivalmentaja Marko Honkanen, joka odottaa läpimurtoja miesten peleihin useammaltakin pelaajalta.

  • Joukkueessamme on paljon nuoria ja nälkäisiä pelaajia, jotka ovat harjoituskauden treenimatseissa osoittaneet, että ovat valmiita ottamaan seuraavan askeleen eteenpäin pelaajina miesten peleissä. Henkilökohtaisella tasolla odotan etenkin kohtaamisia Mikkelin Pallokissoja vastaan, koska valmensin seurassa vuosina 2007–2010, kun aloittelin omaa valmentajataivaltani.

Maalivahtivalmentajana jatkaa jo vuodesta 2017 KäPan edustusjoukkueessa mukana ollut Seppo Felt ja fyysisestä valmennuksesta vastaa Mikko-Ville ”Mikkis” Hyyhönen. Molempien tarkemman haastattelun voi lukea seuran nettisivuilta: https://kapylanpallo.fi/seura/ajankohtaista/2021/haastattelussa-kapan-edustusjoukkueen-seppo-felt-ja-mikko-ville-hyyhonen


Joukkueen taustahenkilöt 2021

Päävalmentaja: Ossi Virta

Valmentaja: Kalle Vasse

Talenttivalmentaja: Marko Honkanen

Maalivahtivalmentaja: Seppo Felt

Fyysinen valmentaja: Mikko-Ville Hyyhönen

Joukkueenjohtaja: Ile Rantanen


Kotikenttä: Vallilanlaakso, Campus 1

Kapteenisto: Touko Laakkonen ©, Tuukka Alavaikko, Joonas Salmi, Jimi Bäck

Peliryhmitys: 1-3-4-3

Joukkueen keski-ikä: 21-vuotta


Somekanavat

Twitter: kapaedustus

Instagram: kapaedustus


Sarja: Kakkonen Lohko A

Kiffen, Atlantis, PKKU, NJS, PeKa, PEPO, Lahden Reipas, KuFu, MYPA, MiPK, JäPS

Lue Kakkosen A-lohkon joukkueiden esittely Palloliiton sivuilta.

https://www.palloliitto.fi/jalkapallouutiset/miesten-kakkosen-lohko-alkaa-viikonloppuna-tutustu-joukkueisiin

Otteluohjelma

                     https://tulospalvelu.palloliitto.fi/category/M2!spljp21/tables
 


Harjoitusotteluiden tulokset 2021

30.1 KäPa – PKK-U 4-1

6.2 KäPa – GrIFK 1-2

14.2 KäPa – VJS 5-2

7.3 KäPa – Kiffen 1-2

13.3 KäPa – PKK-U 3-2

21.3 KäPa – EPS 0-2

10.4 KäPa – GrIFK 2-2

17.4. KäPa – NJS 1-2

29.4 KäPa – VJS 3-0

8.5 KäPa – SalPa 3-0

15.5 KäPa – Atlantis 4-1

22.5 KäPa – Ilves-Kissat 3-1

Voittoja 7, tasapelejä 1, tappioita 4.


Tulleet pelaajat (suluissa viime kauden seura): Besart Mustafa (PK-35), Elias Collin (KäPa B), Jani Kaukomaa (Gnistan/Valtti), Joonas Salmi (Gnistan), Markus Lindholm (KäPa B), Olli Kaijasilta (KäPa A), Aaro Nyholm (KäPa B), Ilmari Pohjanvirta (FC Viikingit), Karim Jmaali (FC Kontu), Matias Ambasciano (Gnistan), Roope Hammar (PK-35), Altti Hellemaa (KäPa B), Benjamin Thurling (Gnistan/PK-35), Casper Lönnqvist (Klubi 04), Emil Pallas (FC Espoo), Mass Mboup (KäPa A), Patrik Ahonen (FC Viikingit).

Lähteneet pelaajat: Elias Lamberg, Axel Munck, Sampsa Mäkinen, Daniel Nylund, Teemu Keisanen, Eduardo Rodriguez, Joseph Johnson, Tuomas Mustonen, Kim Louhisto, Lari Kinnunen, Ari Salonen, Jaakko Eskola, Linus Sandell, Daniel Heikkinen, Benjamin Heikkinen.

Tulevan kesän vastustajista entisistä KäPa pelaajista voi bongata mm. NJS:ssä pelaavan Arttu Eerolan ja PEPO:n paidasta Lappeenrantaan opiskeluiden perässä muuttaneen Kalle Salmen. JäPS:in Joakim Ärilä on puolestaan KäPa 98 United joukkueen kasvatteja.SOPIMUSPELAAJAT 2021


Besart Mustafa

Pelinumero 1

Pelipaikka Maalivahti

Syntymävuosi 1999

KäPassa vuodesta 2021

Aiemmat seurat PK-35, Kiffen, FC Legirus

 

Jimi Bäck        

Pelinumero 2

Pelipaikka Toppari

Syntymävuosi 1996

KäPassa vuodesta 2017

Aiemmat seurat HIFK, HPS

 

Olli Kaijasilta 

Pelinumero 3

Pelipaikka Toppari

Syntymävuosi 2002

KäPassa vuodesta 2010

Aiemmat seurat PPV

 

Jani Kaukomaa

Pelinumero 4

Pelipaikka Toppari

Syntymävuosi 1994

KäPassa vuodesta 2021

Aiemmat seurat Gnistan, Valtti, Viikingit

 

Tuukka Alavaikko                   

Pelinumero 5

Pelipaikka Keskikenttä

Syntymävuosi 1998

KäPassa vuodesta oma kasvatti

Aiemmat seurat -

 

Matias Ambasciano               

Pelinumero 7

Pelipaikka Hyökkääjä

Syntymävuosi 2002

KäPassa vuodesta 2021, aiemmin kaudet 2014-2016

Aiemmat seurat Gnistan, Honka

 

Patrik Ahonen

Pelinumero 8

Pelipaikka Keskikenttä

Syntymävuosi 1996

KäPassa vuodesta 2021

Aiemmat seurat FC Viikingit, Valkeakosken HAKA

 

Aaro Nyholm 

Pelinumero 9

Pelipaikka Hyökkääjä

Syntymävuosi 2003

KäPassa vuodesta 2020

Aiemmat seurat VJS, Honka

 

Altti Hellemaa                         

Pelinumero 10

Pelipaikka Keskikenttä

Syntymävuosi 2004

KäPassa vuodesta 2012

Aiemmat seurat TIPS

 

Brian Mansaray                      

Pelinumero 11

Pelipaikka Hyökkääjä

Syntymävuosi 2002

KäPassa vuodesta 2017

Aiemmat seurat HJK

 

Touko Laakkonen                   

Pelinumero 14

Pelipaikka Toppari

Syntymävuosi 1997

KäPassa vuodesta 2019, aiemmin vuoteen 2015 asti

Aiemmat seurat PKKU, Gnistan

 

Markus Lindholm                   

Pelinumero 15

Pelipaikka Toppari

Syntymävuosi 2003

KäPassa vuodesta 2015

Aiemmat seurat HPS, HJK

 

Casper Lönnqvist                    

Pelinumero 17

Pelipaikka Keskikenttä

Syntymävuosi 2002

KäPassa vuodesta 2021

Aiemmat seurat Valtti, HJK

 

Heikki Huhtamäki

Pelinumero 18

Pelipaikka Wing-back

Syntymävuosi 2002

KäPassa vuodesta 2006

Aiemmat seurat

 

Elias Collin      

Pelinumero 19

Pelipaikka Wing-back

Syntymävuosi 2003

KäPassa vuodesta 2021

Aiemmat seurat NJS

 

Ronald Karlsson                      

Pelinumero 20

Pelipaikka Toppari

Syntymävuosi 1996

KäPassa vuodesta 2020

Aiemmat seurat FC Jazz, MUSA

 

Simo Partinen

Pelinumero 21

Pelipaikka Maalivahti

Syntymävuosi 1991

KäPassa vuodesta 2019

Aiemmat seurat Lappee JK, PEPO

 

Mass Mboup 

Pelinumero 22

Pelipaikka Keskikenttä

Syntymävuosi 2002

KäPassa vuodesta 2020

Aiemmat seurat Atlantis

 

Benjamin Thurling                  

Pelinumero 23

Pelipaikka Keskikenttä

Syntymävuosi 1997

KäPassa vuodesta 2021

Aiemmat seurat Gnistan, PS Kemi

 

Roope Hammar

Pelinumero 24

Pelipaikka Wing-back

Syntymävuosi 2001

KäPassa vuodesta 2018

Aiemmat seurat Pallo-Iirot

 

Ilmari Pohjanvirta                  

Pelinumero 27

Pelipaikka Hyökkääjä

Syntymävuosi 2002

KäPassa vuodesta 2021, aiemmin 2014

Aiemmat seurat HJK, Viikingit

 

Joonas Salmi  

Pelinumero 28

Pelipaikka Wing-back

Syntymävuosi 1997

KäPassa vuodesta 2021, aiemmin 2013-2014

Aiemmat seurat Gnistan, HIFK

 

Aarre Pillai     

Pelinumero 99

Pelipaikka Maalivahti

Syntymävuosi 2003

KäPassa vuodesta 2016

Aiemmat seurat PPJ

 

Luka Lahtinen

Pelinumero 32

Pelipaikka Hyökkääjä

Syntymävuosi 1997

KäPassa vuodesta 2019, aiemmin 2012

Aiemmat seurat HJK

 

Karim Jmaali  

Pelinumero 37

Pelipaikka Hyökkääjä

Syntymävuosi 1996

KäPassa vuodesta 2021

Aiemmat seurat FC Kontu, Gnistan

 

Emil Pallas      

Pelinumero 80

Pelipaikka Keskikenttä

Syntymävuosi 2001

KäPassa vuodesta 2021, aiemmin 2011-2019

Aiemmat seurat Honka

 

Amin Abubaker                       

Pelinumero 92

Pelipaikka Wing-back

Syntymävuosi 2001

KäPassa vuodesta 2014

Aiemmat seurat FC Viikingit

 

Edustuksen sopimuspelaajien lisäksi harjoitusotteluissa ja treeneissä on mukana ollut mm. Urho Huhtamäki, Iiro Kärsämä Oscar Häggström ja Marius Söderbäck, jotka kaikki kuuluvat 2004-syntyneiden maajoukkueen rinkiin.


Tervetuloa kauden mittaan kannustamaan edustusjoukkuetta Vallilanlaakson Campukselle!


Dataline Sport | Molentum Oy