Valmentajaksi Käpylän Palloon

31.05.2020

VALMENTAJAKSI KÄPYLÄN PALLOON         

Käpylän Pallo hakee uusia vastuuvalmentajia ja apuvalmentajia seuran joukkueisiin kaudelle 2020-2021. 

 

Käpylän Pallo on vuonna 1956 perustettu helsinkiläinen jalkapalloseura, jonka harjoitusolosuhteet ovat keskittyneet Kumpulan, Käpylän ja Oulunkylän alueelle. Seuralla on oma harjoituskeskus Vallilanlaaksossa, joka tarjoaa ympärivuotiset harjoitusolosuhteet. 

Käpylän Pallolla on oma urheilutoiminnanlinjaus, jossa pelaajat ovat jaettu eri ryhmiin, sitoutumisen, yrittämisen, osaamisen sekä motivaation mukaan. 

 • United-joukkueet ovat ikäluokan edustusjoukkueita, jotka pelaavat etelä-länsiliigassa
 • City-joukkueet ovat ikäluokan haastejoukkueita, jotka pelaavat piirin ykkösessä tai kakkosessa
 • AC-joukkueet ovat kaupunginosajoukkueita, jotka rakentuvat pitkälti lähialueen pelaajista

 

Käpylän Pallo on viimeisen 10-vuoden aikana noussut yhdeksi Suomen menestyvimmäksi junioriseuraksi. Seura onkin onnistunut kehittämään monia pelaajia aina poikamaajoukkueisiin saakka. Viimeisen viiden vuoden aikana seurasta on siirtynyt pelaajia ulkomaalaisiin akatemioihin. Lisäksi Käpylän Pallo tekee parhaillaan yhteistyötä Sami Hyypiä Akatemian ja Saksalaisen HSV:n kanssa. Tavoitteenamme on tarjota jokaiselle lapselle ja nuorelle oman motivaation ja innostuneisuuden mukaista toimintaa, kuitenkin niin, että tarjotaan mahdollisuus oppia jalkapalloa sekä mahdollisuus siirtyä tasolta toiselle. 

Tässä olisi loistava mahdollisuus nuorelle tai vähän kokeneemmalle valmentajalle päästä mukaan pelaajakehitystoimintaan sekä seuran uuteen koulutusputkeen, joka aloitettiin kauden 2019-2020 aikana ja pohjautuu seuran omaan opetussuunnitelmaan.

Mitä tarjoamme sinulle: 

 • Loistavat olosuhteet kehittyä valmentajan, seuran tarjoaman koulutuksen ja sparrauksen johdosta 
 • Mahdollisuuden kouluttautua palloliiton kursseilla 
 • Hyvät harjoitusolosuhteet
 • Kehitystä ja oppimista edistävän valmentajayhteisön 
 • Mahdollisuuden kehittyä ja edetä omalla valmentajan urallaan seuran sisällä
 • Valmennuspäällikön tuen 
 • Palkallisen korvauksen 

Mitä odotamme sinulta: 

 • Halu kehittyä ja kyky arvioida omaa toimintaa
 • Vuorovaikutustaitoja 
 • Mahdollisuuden sitoutua joukkueen toimintaan
 • Kiinnostusta ja uteliaisuutta lasten ja nuorten jalkapallotaitojen oppimiseen sekä palava halu opiskella niitä! 

Jos olet kiinnostunut valmentamisesta Käpylän Pallossa tai haluat lisätietoja seuran toiminnasta, niin ota yhteyttä seuran valmennuspäällikköön.

 

Jesse Martin 

Valmennuspäällikkö U7-U10 

0443736285

Jesse.martin@kapylanpallo.fi

 

Dataline Sport | Molentum Oy