Väinö Isoniemi in memoriam

Väinö Isoniemi in memoriam

31.05.2019

Toukokuun puolivälissä 2019 Käpylän Pallon tavoitti suruviesti. Väinö Isoniemi on kuollut.

Väinö Isoniemi kuului 11-vuotiaana vuonna 1956 Käpylän Pallon perustajajäseniin. Seuran alkuvuosina hän osallistui erittäin aktiivisesti seuran toimintaan kaikilla mahdollisilla tavoilla. Väiski pelasi kaikissa juniori-ikäluokissa, toimi seuraohjaajana, erotuomarina, valmentajana ja oli innolla mukana myös keräämässä veikkauksia varainhankitaan.

Väinö Isoniemi valmensi Käpylän Pallolle ensimmäisen Suomen mestaruuden tuonutta C-juniorien joukkuetta vuonna 1973. Myöhemmin hän valmensi seuran edustusjoukkuetta. Hän oli mukana perustamassa jalkapallon Helsinki Cupia yhdessä Raimo Helanderin, Raimo Konkolan ja Max Westerbergin kanssa.

Muiden huomionosoitusten lisäksi Isoniemelle myönnettiin vuonna 1995 Suomen Palloliiton Helsingin piirin kultainen ansiomerkki.

Käpylän Pallon ensimmäinen puheenjohtaja Heikki Kauppala luonnehti Väinö Isoniemeä Timo Puumalaisen kirjassa vuodelta 2006 ”Säilytä kosketus palloon! KÄPYLÄN PALLO ry. 50 VUOTTA 1956-2006” sanoin: ”Hän oli tunnollinen ja suorasanainen omantien kulkija, joka ei useinkaan saanut hyväksyntää seuratoiminnasta eikä valmennuksesta.”

Käpylän Pallon koko seuraväki muistelee lämmöllä Väinö Isoniemeä ja hänen antamaansa suurta panosta yhteisen seuramme hyväksi sekä yhtyy omaisten suureen suruun Väiskin poismenon johdosta. Käpylän Pallon edustusjoukkue kunnioitti Väinö Isoniemen muistoa hiljaisella hetkellä helatorstaina 30.5. ottelussa KäPa - GrIFK

Jukka Airanne ”Kunkku”

Väinö Isoniemi joukkuekuvassa KäPa:n D-juniorina vuonna 1957. Väinö kuvassa takarivissä toinen oikealla.

Dataline Sport | Molentum Oy