Käpylän Pallon B-juniorit juhlivat Suomen mestaruutta!

Käpylän Pallon B-juniorit juhlivat Suomen mestaruutta!

16.10.2019

Sunnuntaina 6.10 Käpylän Pallo B-juniorit varmistivat historian toisen BSM-sarjan mestaruutensa. Edellinen mestaruus oli vuodelta 2016. Ratkaisevassa ottelussa kaatui sarjakakkosena majaillut FF Jaro maalein 3-0 (2-0). Ottelu noudatteli tuttua kaavaa joukkueen kauden aiemmista otteluista. Tiiviisti puolustanut KäPa ei juuri laskenut vastustajaa maalipaikoille ja iski vaarallisesti vastahyökkäyksistä. Nollapeli olikin joukkueelle kauden 12. Tätä tilastoa paranneltiin vielä kauden viimeisessä ottelussa HJK:ta vastaan sunnuntaina 13.10, josta tuloksena oli myöskin 0-3 voitto. KäPa vaihtoi HJK otteluun kaikki pelaajat avauskokonpanoon verrattuna Jaro pelin aloittaneeseen miehistöön. Tämä kuvaa myös todella hyvin joukkueen ylivoimaa tällä kaudella sarjassa.

Ilman tehtyjä maaleja joukkue jäi vain kahdessa ottelussa kauden aikana. Suurinumeroisin voitto nähtiin heti kauden alussa, kun ensimmäisessä BSM-karsintaottelussa kaatui NJS maalein 13-0. Kauden ainoat tappiot tulivat Ilvekselle Tampereella 27. heinäkuuta maalein 2-0 ja TPS:lle Turussa 21. syyskuuta luvuin 2-3. KäPa oli siis kotipeleissään voittamaton. Kauden aikana joukkue teki 27 pelissä 89 maalia ja päästi 24. Näin ollen tehtyjen maalien keskiarvo oli 3.30 maalia ottelua kohden ja päästettyjen 0.89 maalia.

Joukkueen vastuuvalmentajana toimi Reijo ”Repe” Linna., joka on tehnyt jo 4-vuotta pitkäjänteisesti töitä 2002-syntyneiden ikäluokan kanssa. Seurassa hän on toki ollut mukana jo paljon pidempään.

Toisena valmentajana toimi Jari Karjalainen, joka on ollut seurassa mukana 6-vuotta ja toiminut aiemmin nuorempien ikäluokkien valmennuksessa. Jari suuntaa tämän kauden jälkeen uusiin haasteisiin ja seura haluaa toivottaa hänellä menestystä myös jatkossa. Suuri kiitos Jarille suuresta työpanoksestasi!

Janne Huhtamäki on hoitanut rautaisella ammattitaidolla joukkueen johdolliset tehtävät jo useamman vuoden ajan. Jannen työpanos onkin ollut korvaamattoman arvokas.  

Sekä Repe että Janne jatkavat ensi kaudella 2002-ikäluokan mukana uutena perustettavaan ASM-joukkueeseen samoissa rooleissa.

Talenttivalmentajana toimi Marko Honkanen vastaten myös pelaajien aamuvalmennuksesta yhdessä seuran muiden päätoimisten kanssa. Fyysisen valmennuksen hoiti rautaisella ammattitaidolla talenttivalmentaja Joni Ruuskanen. Maalivahteja kouli puolestaan Elis Rintala ja loppukaudella myös Oliver Pannell.

Aiempina kausina ikäluokkien 2002, 2003 ja 2004 United joukkueiden valmennuksessa ovat olleet mukana mm. Kim Kaijasilta, Aleksi Piirainen, Anumari Ylesmäki, Marko Honkanen, JP Savolainen, Jesse Martin ja Jukka Korkka.  

Joukkueen valmennuksen jakamat palkinnot menivät koko kauden osalta seuraavasti:

Kauden paras pelaaja Jesse Kilo

Tsemppari Leon Pierce

Kehittynein Daniel Heikkinen

Luottopelaajat Olli Kaijasilta ja Heikki Huhtamäki

”Pienen kyläseuran suuri voimannäyte.”

Näin toteaa usein seuramme puheenjohtaja Petri Vanhala ja sitä tämä BSM-joukkueen kausi on todellakin ollut!

 

Joukkueessa pelasivat (Pelaajan nimen perässä vanha seura, jos hän tuli joukkueeseen tälle kaudelle)

Aron Berg, Roberto Miranda (Pk-35), Heikki Huhtamäki, Waldemar Hellbom, Tuukka Pallonen, Markus Lindholm, Olli Kaijasilta, Emil Gabrielsson, Daniel Heikkinen, Benjani Makanda, Akseli Myllö, Borry Sabally (PKKU), Ukko Kellokoski, Onni Raudas, Jan Lahikainen, Aaro Törnblom, Eetu Ignatius, Brian Mansaray, Miro Marin (FC Kontu), Mikko Samppa, Benjamin Heikkinen, Jesse Kilo, Niklas Eronen (Ilves), Matias Niemi (PKKU), Benjamin Urgenc (FC Kontu), Aarre Pillai, Leon Pierce, Idrissa Camara (PKKU), Urho Huhtamäki, Samir Kantelinen, Altti Hellemaa, Jimi Kovalainen, Joslyn Luyeye-Lutumba ja Yamir Goran (PK-35).

Päävalmentaja: Reijo ”Repe” Linna

Joukkueenjohtaja: Janne Huhtamäki

Valmentaja: Jari Karjalainen

Talenttivalmentaja: Marko Honkanen

Fyysinen valmennus: Joni Ruuskanen

Maalivahtivalmentaja: Elis Rintala

 

Tunnelmia mestaruusjuhlista pääset katsomaan oheisesta linkistä

https://www.youtube.com/watch?v=fiblMwrzTmw&feature=youtu.be

Suuret onnittelut mestaruudesta koko joukkueelle ja valmennustiimille!

Dataline Sport | Molentum Oy